Skelbimai
Kviečiame sudalyvauti konferencijoje „Jaunųjų mokslininkų tyrimai Lietuvos saugomose teritorijose 2021“
Balandžio 15 d. (ketvirtadienį), 9 val., kviečiame sudalyvauti konferencijoje „JAUNŲJŲ MOKSLININKŲ TYRIMAI LIETUVOS SAUGOMOSE TERITORIJOSE 2021“. Naudojantis „TEAMS“ virtualia platforma, bus galima išklausyti įvairių sričių jaunųjų tyrėjų bei kviestinių pranešėjų pristatymus. Po konferencijos vyks diskusija.
Saugomos teritorijos tai neįkainojamų planetos vertybių saugyklos. Lietuvoje jose saugome vertybes kompleksiškai: gamtos ir kultūros paveldą bei kraštovaizdžių įvairovę. Moksliniai tyrimai neabejotinai užima reikšmingą vietą, bandant pažinti ir užtikrinti dar veiksmingesnę Lietuvos nacionalinių, regioninių parkų ir rezervatų vertybių apsaugą. 2021 metai yra ypatingi dar ir tuo, jog šiais metais minime Lietuvos nacionalinių parkų 30-metį.
Jau antrus metus organizuojamos konferencijos tikslas – pristatyti mokslinius tyrimus, vykdomus įvairių sričių studentų, jaunųjų mokslininkų, tyrėjų visoje Lietuvoje bei paskatinti būsimųjų ir esamų saugomų teritorijų specialistų bendradarbiavimą.
2020-aisiais metais Nacionaliniame ST lankytojų centre vykusios konferencijos metu, pranešimus skaitė net 8 įvairių krypčių jaunieji tyrėjai. Savo pranešimu nustebino Džiunglių žmogumi vadinamas gamtininkas Gerardas, besidomintis Dzūkijos nacionalinio parko lygiažvyniais žalčiais, tai pat geografijos mokytojas, tyrinėjantis XX a. Lietuvoje išnykusius ežerus ir kt. Studentai susilaukė nemažai VSTT specialistų klausimų ir pasiūlymų dėl pranešimų bei tolimesnių tyrimų.
Visos praeitais metais vykusios konferencijos 3 dalių vaizdo įrašus galite rasti Nacionalinio ST lankytojų centro facebook paskyroje, o jaunųjų mokslininkų skaitytų pranešimų TEZIŲ rinkinį VSTT svetainėje.
Įprasta, jog saugomose teritorijose vykdomi tyrimai daugiausiai siejasi su geografijos ar biologijos, ekologijos mokslais, tačiau registruotis į konferenciją tai pat buvo kviečiami ir būsimi istorikai, kultūrologai, teisės, turizmo ar rekreacijos sričių specialistai, kurių tiriamųjų darbų temos siejasi su saugomomis teritorijomis.
2021-ųjų metų konferencija bus išskirtinė specialiai konferencijai parengtais, kviestiniais pranešimais, kuriuos skaitys VSTT Metodinio analitinio centro gamtosaugos ekspertė (ornitologė) dr. Gintarė Grašytė bei VDU dėstytojas, vadovavęs nemažai geografijos krypties baigiamųjų darbų, susijusių su saugomomis teritorijomis lekt. Marijus Piliackas.
Tai pat išgirsite studentų ir jaunųjų mokslininkų pranešimus iš tokių sričių kaip geografija ir kraštotvarka, biologija, ekologija bei aplinkotyra, biologinė įvairovė, kultūrologija. Konferencijos metu leisimės į mokslinę kelionę po Anykščių, Pajūrio, Kėdainių, Kuršių nerijos, Panevėžio ir kitas Lietuvos vietoves, esančias saugomose teritorijose, o tuo pačiu dar kartą atsigręšime į jauno mokslo svarbą Lietuvos gamtosaugos ateičiai.
PRANEŠIMŲ TEMAS rasite KONFERENCIJOS PROGRAMOJE
REGISTRACIJA PRIVALOMA!!!
„TEAMS“ prisijungimo nuoroda bus išsiųsta elektroniniu paštu tik užsiregistravusiems konferencijos dalyviams.
RENGINYS BUS ĮRAŠINĖJAMAS!
*Registruodamasis dalyvis, patvirtina, kad supranta ir sutinka, jog renginys, kuriame jis dalyvaus bus įrašomas. Įrašo atskiros dalys ar visa medžiaga gali būti publikuojama VSTT ir NLC žiniasklaidos paskyrose.
*Pageidaujantiems konferencijos dalyviams bus išduodami DALYVIO PAŽYMĖJIMAI.
Pasaulis švęs „Geografijos naktį“ 2021 m. balandžio 9 d.
Europos geografinių asociacijų organizacija (EUGEO), Tarptautinė geografų sąjunga (IGU) ir Lietuvos geografų draugija (LGD) kviečia prisijungti prie tarptautinės viešų geografiją populiarinančių renginių platformos „Europos geografijos naktis“ ir 2021 m. balandžio 9 dieną ir visą naktį drauge švęsti geografiją.
Registruokite savo iniciatyvą tarptautiniame tinklalapyje (forma lietuvių kalba): https://www.geonight.net/2021
Patirkime geografijos galias, naudą ir jos dovanojamą pasaulio pažinimo džiaugsmą konferencijose, diskusijose, debatuose, protmūšiuose, viktorinose, projektuose, parodose, ekskursijose, žygiuose, pokalbiuose! Pristatykime ir komentuokime naujausius gamtinių ir visuomeninių procesų ir fenomenų tendencijas ir jų tyrimus. Žaiskime, vaidinkime, žiūrėkime ir aptarkime filmus, ragaukime, pieškime, fotografuokime, kartografuokime. Tirkime, mąstykime, lyginkime ir dalinkimės savo atradimais! Net ir sudėtingos Covid-19 pandemijos situacijoje galimi renginiai nuotoliniu būdu, virtualūs turai.
Šios renginių platformos dėka galime pajusti bendrystę su daugeliu geografijos srities profesionalų ir entuziastų, o šiemet – dėl renginių interneto erdvėje – ir sužinoti, kaip įdomiai geografija pristatoma ir kokia ji yra visuose pasaulio žemynuose. Geografijos nakties metu sudaromas švieselių – numatomų renginių – žemėlapis indikuoja šalių iniciatyvumą.
2019 m. balandžio 5-ąją įvyko daugiau nei 100 renginių 12-oje Europos šalių (iš jų vien Italijoje 51) ir 6-iose šalyse už Europos ribų – Afrikoje ir Pietų Amerikoje. 2019 m. „Europos geografijos nakties“ iniciatyvų pasaulio žemėlapis: https://www.arcgis.com/apps/MapSeries/index.html?appid=9a0a25d47ee04bae9aa5c8b29ad56182
2020 m. dėl Covid-19 pandemijos pasaulinė ir europinė koordinacija sutriko. Visgi, virtualūs renginiai vyko Italijoje (2 iš numatytų 52 net 25-iose vietovėse), Ispanijoje (1), Slovėnijoje (2 nacionalinių konkursų apdovanojimai), Graikijoje (1). Sveikinimus didžiausią skaičių renginių (5) šalyje surengusiai Lietuvai perdavė EUGEO ir IGU kolegos.
2021 m. balandžio 9 d. „Geografijos naktis“ Lietuvoje vyks 3-ą kartą. LGD nuoširdžiai dėkoja visiems, kurių pastangomis šis įvykis buvo paminėtas 2019 ir 2020 metais.
2019 m. balandžio 5 d. įvyko 10 renginių (su pasiruošimu XIX nacionaliniam mokinių Č. Kudabos geografijos konkursui) 6 vietovėse; įdomiai su geografija laiką leido 1305 dalyviai (iš jų – 900 – nacionaliniame Č. Kudabos konkurse), daugiausiai moksleiviai.
2020 m. balandžio 3 d., pilno karantino sąlygomis Lietuvoje įvyko 5 internetiniai geografijos populiarinimo renginiai, kuriuose dalyvavo apie 400 žmonių. Virtualioje erdvėje dalyvaujamaisiais metodais (atskirų žmonių drauge) sukurti 2 žemėlapiai, vyko viktorinos, o Kruonio gimnazijoje – visos dienos renginių paketas „Kramtyk geografiją“.
„Geografijos naktis“ – tai geografinių renginių platforma, kurią 2017 m. nacionaliniu mastu pirmąsyk inicijavo Prancūzijos Nacionalinis geografijos komitetas. Europos geografinių asociacijų organizacija EUGEO pastangomis iniciatyva išplito Europoje, o Tarptautinės geografų sąjungos pastangomis – visame pasaulyje. Lietuvoje ją koordinuoja Lietuvos geografų draugija.
„Geografijos naktis“ pirmąkart surengta Kroatijoje, Zadaro mieste 2016 m..
Apsilankykite tarptautinėje „Geografinės nakties“ interneto svetainėje, kurią sukūrė ir administruoja AGEI (Italijos geografų asociacija): https://www.geonight.net/
Čia Jūs galite rasti informacijos apie tai, kokie renginiai gali būti organizuojami, paaiškinimus, kaip užpildyti paraišką, galėsite pamatyti žemėlapius, rodančius kiek pasaulio šalių domisi Geografinės nakties iniciatyva, rasti duomenų apie tai, kaip šis geografinis įvykis vyko ankstesniais metais, o Geografinės nakties 2019 m. žemėlapyje – sužinoti daugiau kur, kokie renginiai buvo surengti!
Po 2021 m. balandžio 9 d. čia bus pateikiami susiję žiniasklaidos atsiliepimai, vaizdinė medžiaga.
Tarptautinių koordinatorių kontaktai:
Sekite ir dalinkitės savo iniciatyvomis socialiniuose tinkluose:
GeoNight Facebook page: https://www.facebook.com/GeoNight.official
GeoNight Twitter: https://twitter.com/GeonightO
GeoNight Instagram: https://www.instagram.com/geonight.official/
Svarbu!!! Šiemet Lietuvos renginiai neturės atskiros svetainės, todėl kviečiame registruoti savo renginį tarptautiniame tinklalapyje iki vasario 23 d.:
https://www.geonight.net/2021/02/05/propose-an-event-form-in-lithuanian-language/
Prašome visus, užsiregistravusius tarptautinėje platformoje pranešti renginio pavadinimą, laiką, aktyvią nuorodą į FB renginį ir kontaktinį asmenį Draugijai el. p.
Kovo pradžioje visų šalių nacionalinės geografų asociacijos turės peržiūrėti savo šalies paraiškas ir jas patvirtinti.
LGD viešins „Geografijos nakties“ Lietuvoje informaciją, praneš apie visus Lietuvoje vyksiančius renginius.
Organizatorius prašome pasirengti pateikti LGD trumpą renginio ataskaitą (dalyvių skaičius, aprašymas / atsiliepimai; 1-3 nuotraukos, kurias galima būtų viešinti laisvai).
Apie 2020-ųjų „Geografijos naktį“ Lietuvoje:
https://www.lgd.lt/content/virtuali-%E2%80%9Cgeografijos-naktis%E2%80%9D-lietuvoje-5-zvaigzdes
„Geografinio lango 2020“ žemėlapis – sukurtas 2020 m. „Geografinės nakties“ proga: https://geografudraugija.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=6a5f7ca787374355a54e5c88932ae032&fbclid=IwAR0t0AbC4O-J84kXlWTdW61OhZ4QgtMnEVr3oQIwYSBzgfwwGUGYaY4-RTg
2019 m. renginių Lietuvoje žemėlapis su iniciatyvų aprašymais: https://geografudraugija.maps.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=7f5fd7b163a540faa322ba053fbe47f4
Sekite aktualią informaciją: www.lgd.lt; FB Lietuvos geografų draugija
Klauskite: dr. Giedrė Godienė, ,
VU CHGF Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros dėstytoja,
Lietuvos geografų draugijos viceprezidentė
Doc. dr. R. Skorupskas ir doc. dr. J. Volungevičius – Lietuvos bendrojo plano sprendinių rengėjų komandoje
Aplinkos ministerijos bei Lietuvos Respublikos Bendrojo plano konkretizuotų sprendinių rengėjų komandoje geografai šalia urbanistų, ekonomistų, susisiekimo, erdvinio planavimo, inžinerijos, kultūros politikos bei kitų sričių ekspertų kuria strategiją, kuri užtikrins darnų Lietuvos erdvinį vystymąsi iki 2050 metų. Be kraštovaizdžio, ekosistemų, dirvožemio ir aplinkosaugos klausimais konsultacijas teikiančių doc. Dr. Ričardo Skorupsko ir doc. dr. Jono Volungevičiaus, plano rengime dalyvauja ir VU geografijos alumnės – ilgametę teritorijų planavimo patirtį turinti Rita Julija Palčiauskaitė ir „Vilniaus plane“ dirbanti Vida Bujauskienė!
Želdynų svarba gyvybingo miesto formavime
Vieša paskaita apie ledynų tyrimus naudojant palydovines technologijas su dr. Laurynu Jukna
Gegužės 29 d. (penktadienį) 15 val. dr. Laurynas Jukna (VU Geomokslų institutas) skaitys viešą paskaitą (vebinarą) apie ledynų tyrimus naudojant palydovines technologijas.
Norint dalyvauti reikia užsiregistruoti iki gegužės 28 d.: https://forms.gle/