Lietuvos dirvožemio ateitis: ką paliksime ateities kartoms?

    Šiandien nuo 10 val. svarbi spaudos konferencija, skirta dirvožemio kokybei ir jos išsaugojimui, prisijunkite!
    "Lietuvos dirvožemio ateitis: ką paliksime ateities kartoms?" - geografai, doc. dr. Jonas Volungevicius ir Aplinkosaugos koalicija kviečia suklusti - Lietuvoje stebimas dirvožemio būklės prastėjimas, nedelsiant būtina imtis veiksmų norint jį išsaugoti. Nerimą kelia nuosekliai mažėjanti dirvožemio organinė anglis, nuo kurios priklauso dirvožemio kokybė, derlingumas.
    "Dirvožemyje vykstantys pokyčiai siejami su netausiomis ūkininkavimo praktikomis, kurios yra subsidijuojamos valstybės. Jeigu ir toliau bus ūkininkaujama netausiai, keliame grėsmę ateinančių kartų ūkininkams bei visuomenei, jos ekonominei gerovei, juk dirvožemis yra neatsinaujinantis gamtos resursas.
    Mineralinių trąšų naudojimas netinkamai reglamentuojamas, nėra renkami skaitmeniniai duomenys, kiek trąšų sunaudoja ūkiai. Tik didėjantys ariamos žemės plotai, trąšų pardavimų kiekiai ir nitratų taršą vandenyse rodo didėjantį jų sunaudojimą“, – teigia analizę atlikusi Aplinkosaugos koalicijos ekspertė Karolina Gurjazkaitė.
    Nėra dirvožemį saugančio įstatymo, o dabartinės žemės ūkio politikos sistema skatina netvarų šio ištekliaus naudojimą. Šiuo metu Aplinkos ministerijoje yra rengiama vieninga trąšų naudojimo metodika, bus sukurta ir trąšų naudojimo apskaita. Doc. dr. Jono Volungevičius, pabrėžia: Dirvožemis yra vienas svarbiausių Lietuvos gamtinių išteklių. Geros būklės dirvožemis yra būtinas žemės ūkio produkcijai gauti. Tai reiškia, kad geros kokybės dirvožemis yra būtina sąlyga augalininkystės tvarumui, maisto saugai ir visuomenės gerovei”.
    Reprezentatyvi Aplinkosaugos koalicijos apklausa šiais klausimais atlikta šių metų balandžio-gegužės mėnesiais.
    Suformuoti pasiūlymai politikos formuotojams!
    Aplinkosaugos koalicija, palaikoma nevyriausybinių organizacijų ir mokslininkų iš Lietuvos dirvožemininkų draugijos, atkreipia politikų dėmesį į dirvožemio prastėjimo situaciją ir ragina imtis kuo skubiausių priemonių jai pakeisti. Pasiūlymai politikos formuotojams, ką reikėtų daryti, norint išsaugoti dirvožemio kokybę:
    1.Pertvarkyti žemės ūkio paramos sistemą taip, kad jį būtų nukreiptą į aplinką tausojantį ūkininkavimą, neberemiant aplinkai žalingų praktikų.
    2.Apsaugoti ir atkurti gamtines buveines, kurios saugo dirvožemį.
    3.Griežtinti ūkininkavimo sąlygas ariamoje žemėje, sumažinant neigiamą poveikį dirvožemiui.
    4.Reglamentuoti mineralinių trąšų naudojimą, siekiant sumažinti šių trąšų patekimą į aplinką.
    5.Nuosekliai stebėti ir saugoti dirvožemio būklę, bei šviesti ūkininkus dėl aplinkosaugos naudos.
    Plačiau apie Lietuvos dirvožemio situaciją ir Aplinkosaugos koalicijos pasiūlymus: https://www.akoalicija.lt/dirvozemis
     
    2021.06.08
    Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos