Vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija – Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybė

    F.Kavoliute 2020.07.02

    Vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija pripažinta reikšminga Lietuvos nematerialaus paveldo dalimi.

    Tai nuo 2014-ųjų VU Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros doc. dr. Filomenos Kavoliutės vystomų istorinio kraštovaizdžio tyrimų, iniciatyvų, veiklų ir bendrų Lietuvos geografų draugijos (LGD) pastangų vaisiai. 2018-2019 m. doc. F. Kavoliutė ir kiti LGD nariai vietovardžių išsaugojimo klausimu kalbėjo dešimtyse konferencijų, renginių, pasitarimų, minėjimų. 2019 m. su LGD parama išleista F. Kavoliutės sudaryta knyga „Žemė prašo nepamiršti vardų: mūsų mirusių kaimų knyga“. Drauge su Etninės kultūros globos taryba, Lietuvių kalbos institutu, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu 2018 m. daug dirbta tam, kad būtų paskelbti Vietovardžių metai. 2019 m. visos minėtos institucijos ir LGD teikė atitinkamą paraišką įgaliotoms institucijoms ir tuo įsipareigojo būti šios gyvos ir klestinčios tradicijos, mūsų tautos tapatybės ženklų saugotoja.

    2020 m. liepos 2 d. šventiniame uždarame renginyje Vilniaus rotušėje Vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija pristatyta drauge su kitomis naujai į Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą įrašytomis vertybėmis, įteikti sertifikatai jų saugotojams.

    Vietovardžiai nuo seno buvo ir yra žmogaus susikalbėjimo su žeme, kraštovaizdžiu, ryšio su namais, tėviške išraiška. Suteikdami vardus net mažiausiam žemės lopinėliui, perduodami juos iš kartos į kartą, žmonės išsaugojo atmintį apie mūsų tautosaką, papročius, pasaulėžiūrą, tautos istoriją.

    Į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, kuriamą pagal UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencijos nuostatas, įtraukti reiškiniai mus pasiekė karta iš kartos, ir šiandien tebėra mums išskirtinai svarbūs. Įgūdžiai, tradicijos, žinios, folkloras atskleidžia ir pasakoja tautos istoriją, skatina pagarbą kultūrų įvairovei. Visuomenės dėmesys savo kultūros šaknims ją brandina – kelia savivertę, stiprina ryšį su savo gimtine, aplinka, žmonėmis, buria ir turtina bendruomenes.

    Sužinokite daugiau:

    https://www.lnkc.lt/go.php/lit/Pristatytos-vertybes-papildziusios-lietuvos-nematerialaus-kulturos-paveldo-vertybiu-sarasa/137101

    https://www.lgd.lt/naujienos/aktualu/20-03-04-vietovardziu-atminties-ir-vartojimo-tradicija-pripazinta-reiksminga-lietu

    http://savadas.lnkc.lt/vietovardziai.html

    Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos