Prof. dr. Jason P. Julian paskaitos VU CHGF GI jau rugsėjo 4-5 d!

JJulian

VU CHGF GI Geografijos ir kraštotvarkos katedroje 2019 m. rugsėjo 2-11 d. vieši prof. dr. Jason P. Julian -  Teksaso valstijos universiteto (JAV) Geografijos departamento profesorius. Tai pats didžiausias geografijos departamentas visose Jungtinėse Amerikos Valstijose, o prof. Julian yra vienas aktyviausių ir produktyviausių šio departamento mokslininkų.

Kviečiame susitikti su prof. J. P. Julian viešose paskaitose, kurios vyks rugsėjo 4 ir 5 dienomis VU Gemokslų institute Vilniuje, M. K. Čiurlionio g. 21! Paskaitos vyks anglų kalba be vertimo.

Rugsėjo 4 d. 13:00 - 14:30 val. 316 auditorijoje vyks paskaita „Demand for Parks and Protected Places: A Synthesis built on the Foundations of Geography" /Parkų ir saugomų vietovių poreikis: Sintezė Geografijos pagrindu/.

Žmonių sveikata priklauso nuo sveikų ekosistemų, o sveikos ekosistemos priklauso nuo žmonių apsaugos ar tinkamo jų valdymo. Svarbus išteklius tiek žmonių, tiek ekosistemų sveikatai, yra parkai ir saugomos vietos (PPP). Kadangi PPP poreikiui turi įtakos žmogaus vertybės, aplinkos ypatybės ir jų sąveika (kas yra esminės geografijos disciplinos temos), manau, geografijos perspektyva yra itin svarbi. Bus pateikta teorinė sistema ir, naudojantis 6 pagrindinėmis geografinėmis koncepcijomis, pristatyti keletas atvejų tyrimų, atskleidžiančių daugialypį parkų ir saugomų vietovių poreikį ir jo nustatymo eigą.

Rugsėjo 5 d. 13:00 - 14:30 val. 305 auditorijoje vyks paskaita „Social Demand and Cross-Scale Interactions in a Riverine Social-Ecological System" /Ekosistemų paslaugų ir poreikio analizė: San Marcos upės socio-ekonominė sistema. Teksasas, JAV/.

Centrinis Teksasas yra sparčiausiai augantis JAV regionas. Šio megaregiono viduryje yra San Marcos upės baseinas, teikiantis ekosistemų funkcijų rinkinį vienam greičiausiai augančių JAV miestų. Norėdami įvertinti San Marcos upės ir jos baseino teikiamų ekosistemų paslaugų pasiūlą ir paklausą, atlikome 3,193 respondentų apklausą. Mūsų tyrimas atskleidė penkias suinteresuotųjų šalių grupes, kurios buvo diferencijuotos atsižvelgiant į tai, kiek ir kaip jos naudoja San Marcos upės ekosistemą ir kokias ekosistemų paslaugų vertes įžvelgia. Mes taip pat nustatėme mobilumo poveikį socialinei [ekosistemų] paklausai, ir tai, kokias pasekmes tai sukūrė šioje socialinėje-ekologinėje sistemoje. Tyrimas rodo, kad socialinėje-ekologinėje sistemoje individualūs, regioniniai ir globalūs veikėjai sąveikauja apibrėždami ekosistemų paslaugų pasiūlą ir paklausą.

Paskaitų metu profesorius taip pat papasakos apie savo vykdytus tyrimus Naujojoje Zelandijoje ir skirtingose Jungtinių Amerikos valstijų vietose, taip pat atsakys į auditorijos klausimus.

Apie prof. Dr.J. P. Julian

Jis yra geografas - aplinkosaugininkas, žemės sistemų  mokslininkas, tiriantis kraštovaizdžio pokyčius ir ekosistemų procesus plačiu mastu, daugiausia dėmesio skirdamas žmogaus ir aplinkos sąveikai, vandens ištekliams ir saugomoms vietoms. Jis yra geografas - aplinkosaugininkas, žemės sistemų  mokslininkas, tiriantis kraštovaizdžio pokyčius ir ekosistemų procesus plačiu mastu, daugiausia dėmesio skirdamas žmogaus ir aplinkos sąveikai, vandens ištekliams ir saugomoms vietoms. Pamatinis jo išsilavinimas - geomorfologija, hidrologija ir kraštovaizdžio ekologija. Pradėjęs nuo žemės dangos poveikio vandens baseinų nuotėkiui tyrimų, užtvankų šalinimo poveikio analizės, apšviestumo ir bioprodukcijos upėse modeliavimo, upių krantų erozijos kartografavimo, jis tyrė žemės ūkio poveikį upių ekosistemoms, bio- ir geomorfologies sąsajas upėse ir urbanizacijos raidą JAV centro-pietuose.Paskutiniu metu jis dirbo prie projekto „Politines ribas peržiangiantys žemės tvarkymo poveikiai vandens kokybei Naujojoje Zelandijoje“. Šiuo metu vykdo tokius projektus kaip: „Klimato kaitos, žemės naudojimo pokyčių ir upių vandens kokybės sąveika“; ir „Socialinis ekosistemų paslaugų poreikis sparčiausiai augančiame mieste: San Marcos, Teksasas“. Jis taip pat yra „Fulbright“ vyresnysis mokslininkas (Naujoji Zelandija). Dabar profesorius daugiausia dėmesio skiria saugomų teritorijų (vietų) pasiūlos, paklausos ir erdvinės sąsajos (jungiamumo) tyrimams. Dr. Julianas Teksaso valstijos universitete dėsto vandens išteklių ir aplinkos sistemų kursus. Laisvalaikiu Jasonas su šeima mėgaujasi veikla lauke, įskaitant žygius pėsčiomis, baidarėmis ir dviračiais. Jis taip pat yra aistringas keliautojas, stebintis, kaip žmonės keičia kraštovaizdį, bet taip pat labai besidžiaugiantis gamtiniais pasaulio stebuklais.

Daugiau info apie prof. J. P. Julian: http://jasonjulian.wp.txstate.edu/

Daugiau info apie renginius: dr. Ieva Misiūnė.