Pasaulinė pelkių diena!

ezeras aukstapelkeje

Ežeras aukštapelkėje. Nuotr. Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas

Šiandien minima Pasaulinė pelkių diena! Prieš 48 metus, vasario 2 d. Irano mieste Ramsare buvo pasirašyta tarptautinė sutartis – Ramsaro konvencija. Jos tikslas – sustabdyti pelkių ekosistemų nykimą ir užtikrinti jų apsaugą. Pagal šią konvenciją 105 valstybėse saugomos visos pasaulinės reikšmės pelkingos vietovės, tarp kurių ir 7 iš Lietuvos, užimančios beveik 66,000 ha.
    Pelkės – svarbi visos Žemės dalis, visuomenės ir gamtos istorijos šaltinis, suteikiantis informacijos daugeliui tyrimų. Lietuvoje pelkėjimą skatino tam palankios klimatinės sąlygos – taip jos mūsų krašte tapo neatsiejama kraštovaizdžio dalimi, poledynmečio gamtos istorijos metraščiu.
    Pelkės prisideda prie viso hidrografinio tinklo būklės ir klimato kaitos reguliavimo, gerina vandens kokybę. Jos sugeria žmogui kenksmingas medžiagas – sunkiuosius ir spalvotuosius metalus, radioaktyvias medžiagas, naftą ir naftos produktus, toksiškas dujas. Pelkėse sukaupiama apie 10 proc. gėlo vandens resursų, formuojasi durpės, sapropelis, gitija, o per ilguosius geologinius amžius iš organinių junginių tam tikrose pelkinėse sąlygose randasi anglis, nafta, dujos.
    Nors pelkėse negali gyventi žmonės, jos yra puiki gyvenamoji aplinka daugybei rūšių.

Teksto autorės: Berta Bartašiūnaitė, Giedrė Godienė.