Šiaurės ir Baltijos šalių universitetų geografijos studentai ir dėstytojai tiria kaimo vystymosi perspektyvas žaliosios ir sidabrinės ekonomikos sąlygomis

nord

2018 m. balandžio 22 – gegužės 5 d. VU CHGF Geomokslų institute vyksta intensyvūs dvisavaitiniai tarptautiniai kursai NORDPLUS Baltijos ir Šiaurės šalių aukštųjų mokyklų studentams. Taip kuriamos galimybės susitikti, bendrauti, keistis žiniomis ir megzti ryšius tarp universitetų, aptarti nagrinėjamas problemas su verslo, valstybės, savivaldybių, NVO atstovų ekspertais ir praktikais visame regione. Tęstinis Lietuvos (VU, KU) Latvijos, Islandijos, Suomijos, Norvegijos (Bergen), Estijos (Tartu) universitetų projektas šiemet nagrinėja Lietuvos situaciją: studentai susipažins su mūsų šalies situacija, mažose grupėse vykdys empirinius kaimų ir mažų gyvenviečių tyrimus Rytų Lietuvoje.

Manoma, kad ateitis priklauso žaliajai ir sidabrinei ekomomikoms – vystysis atsinaujinančios energetikos ir vietos identitetą kaip išteklių naudojančios sritys, atsiras radikalios verslo ir vietos valdymo inovacijos, didėjantis vietos bendruomenių aktyvumas ves prie naujų verslo modelių susikūrimo. Ar teritorijos, iš kurių šiandien gyventojai bėga taps vėl patraukliomis gyventi ir dirbti?

Mokslinė kursų pradžia – Suomijos, Islandijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos vedančiųjų profesorių teorinės ir metodologinės paskaitos kaimo vystymosi, inovacijų, urbanistinių transformacijų temomis VU CHGF Geomokslų institute ir “Corner” viešbučio konferencijų salėje ir pokalbiai su Vilniaus ir Trakų rajonų savivaldybių administracijų darbuotojais. Vėliau programos dalyviai leidosi į pažintinę kelionę po Lietuvą. Svečiai lankėsi privačiuose senelių namuose Smalininkuose, Tauragės vystymo agentūroje, Mingės kaimo ekologiniame ūkyje Nemuno deltos regioniniame parke. Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centre susipažino su parko direkcijos vykdomais projektais, krantų tvirtinimo ir baltųjų kopų buveinių tvarkymo aktualijomis. Balandžio 27 d. jie klausėsi lietuvių ir norvegų geografų paskaitų Klaipėdos universitete, pabuvojo Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultete. susitikę su Telšių savivaldybės administracijos direktoriumi S. Urbonu sužinojo, kad Telšiai, kaip ir Tauragė, siekia tapti žaliuoju miestu, lankėsi Varnių regioninio parko lankytojų centre, apžiūrėjo miestelį ir Debesnų botaninį taką.

Nuo šio pirmadienio prasidėjo intensyvūs studentų ir dėstytojų susitikimai su turtingų gamtiniais rekreaciniais ištekliais bet nepalankiose žemdirbystei žemėse esančių Rokiškio, Anykščių, Zarasų, Ignalinos, Varėnos ir Lazdijų rajonų vietos savivaldos ir bendruomenių, verslo ir NVO atstovais. Dirbdami 6-iose tarptautinėse grupėse studentai ieško galimybių, kaip atsinaujinančios energijos gamyba, vietos organiško maisto turgeliai, sveikatos ir senjorų priežiūros ir kitos vietinės veiklos gali pakeisti vietovių veidą ir kurti maža CO2 emisija pasižyminčią infrastruktūrą ir didinti gerovę.

Kursų dalyviai studentai jau atvyko gerai susipažinę su savo šalies kaimo vystymosi ir regioninės politikos ypatumais. Vadovaujami NORD+ projekto kuratorių prof. D. Burneikos, Ilkka Pyy, Garri Raagmaa,, jie apibendrins lauko darbų metu gautą informaciją, parengs ir penktadienį, gegužės 4 d. VU CHGF GI pristatys savo tyrimų rezultatus.

Šiuos kursus, vadovaujant Rytų Suomijos universitetui organizuoja 6 universitetų tinklas GEONORD (Bergen (UB), Iceland (UI), Tartu (UT), Latvia (UL), Vilnius (UV) and Eastern Finland (UEF).
    Pernai mūsų studentai dalyvavo šios programos veiklose Latvijoje. Šiemet pagrindinis tarptautinių kursų organizatorius yra VU CHGF Geomokslų institutas, jį koordinuoja Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros profesorius Donatas Burneika. Daugiau info: https://wiki.uef.fi/display/Geonord2/Geonord