Koja kojon su mokslo progresu!

    g3h2

    Doc. dr. J. Volungevičius                                  Lekt. dr. R. Skorupskas

    Vilniaus universiteto (VU) Gamtos mokslų fakulteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros mokslininkai lekt. dr. Ričardas Skorupskas ir doc. dr. Jonas Volungevičius ėmėsi naujo ir išties labai reikalingo metodo taikymo žemės ūkyje – minėti mokslininkai išmėgins bepiločio orlaivio galimybes fiksuojant dirvožemio ir augalų būklę.

    Tyrimas atliekamas ūkininko Juozo Matijošaičio (Šakių r.) ūkyje, kurio plotas 2,3 ha. Tiesa, kadangi tyrimo metodika yra sudėtinga ir susideda net iš penkių etapų (tyrimai atliekami: prieš sėją, sudygus pasėliui, vegetacijos įkarštyje, prieš nuimant derlių ir jį nuėmus), tyrimo rezultatų teks palaukti iki metų pabaigos. Tačiau jau šiuo metu yra atlikti pirmieji du etapai: kovo mėnesį, prieš sėją, buvo atlikta aerofotografija, sudygus pasėliui – dirvožemio tyrimai. Pasirinktose lauko vietose iškasti trys dirvožemio profiliai (pjūviai) ir vizualiai įvertinti. Taip pat iš kiekvieno profilio paimta po penkis mėginius laboratoriniams tyrimams – humuso, pH, karbonatų, azoto, fosforo ir kalio kiekiams nustatyti. Lietuvos bepiločių orlaivių naudotojų asociacijos (LBONA) valdybos pirmininkas, VU lekt. dr. R. Skorupskas teigia, kad kai bus išaiškinti sąlyčio taškai, tarp to, kas yra ant žemės ir ką rodo aerofotografijos, pamatysime augalijos skirtumus, o antžeminiu būdu bus įmanoma nustatyti skirtumų priežastis ir parinkti tinkamiausias priemones ūkio našumo didinimui. Naujo metodo taikymas yra svarbus ir tuo, kad kaip teigia Lietuvos dirvožemininkų draugijos valdybos pirmininkas, VU doc. dr. Jonas Volungevičius, jei dirvožemio morfologija ir prigimtinės savybės nėra palankios, jokios pastangos jį gerinant ilgalaikių rezultatų neduos. Turėdami tokią informaciją apie dirvožemį sumažės ne tik ūkininkų darbo sąnaudos, bet ir ilgainiui gerės žemės ūkio nualintų žemių plotai.

    Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos